Okey Oyna

Computer and Video Games

Okey Oyna

Profile

Okey Oyna, Online Okey Oyna, Canlı Okey Oyna, Düz Okey Oyna

Klasik okey oyunu menü sayfasında 2 tane başlama yani PLAY butonu bulunuyor. Üstteki PLAY butonuna tıklayarak hemen bir oyuna başlıyorsunuz. Üzerinde kupa resmi bulunan PLAY butonunu seçtiğinizde 11, 21, 31, 41, 51 ve 61 sayılarından aşağıya düşece şekilde klasik okey oynamaya başlıyorsunuz. Sayı düşmeli versiyonda her kişinin resminin üst tarafında kalan sayısı görünüyor. Sayısı 0 olan kişi mücadeleyi kazanıyor.

- Ekranda sadece sizin tahtanız ve rakiplerinizin de resmi görünüyor. Rakipleriniz gerçek kişiler değil bilgisayar botlarıdır.

- Masanın ortasında fazla olan taşlar ve OKEY taşı bulunuyor.

- Ortadan taş çekmek için masanın osrtasında üzerinde 47 yazan taşın üzerine tıklamanız gerekiyor.

- Tahtanızda işinize yaramayan taşı tahtanızın sağ tarafındaki dikdörtgen alana sürükleyip bırakmanız gerekiyor. Her oyuncu aynı şekilde tahtasında işine yaramayan taşını sağ kendi sağ tarafındaki alana bırakıyor.

- Tahtanızdaki taşlarla düz yada sıralı perler oluşturmanız gerekiyor. Sıralı perleri soldan sağa doğru dizmeniz gerekiyor. Yani taşları 5, 6, 7,8 şeklinde dizmeniz gerekiyor. 8, 7, 6, 5 şeklinde dizerseniz uygulama oluşturduğunuz peri kabul etmiyor.

- Perler arasında mutlaka tek taşlık bir boşluk bulunması gerekiyor.

- BİTMEK İÇİN SON TAŞINIZI MASANIN ORTASINDA BULUNAN OKEY TAŞININ ÜZERİNE KOYMANIZ GEREKİYOR.

Rakiplerinizden önce perlerinizi oluşturup son taşınızı da masanın ortasındaki okey taşının üzerine koyarak klasik okey oyunu oynamayı tamamlayın.


Evlerlerin, kahvehanelerin, internetin hatta günümüzde mobil kullanıcıların dahi bağımlısı olduğu okey oyunu oynamayı zevkli hale getiren nedenlerin başında gerçek kullanıcılarla toplu oyun imkânı vermesi. Bu imkanı sağlayan ve hatasız çalışan tek sistem olan mynet çanak okey oynayarak artık kahvehanelere gitme sıkıntısından da kurtulmuş olacaksınız. Oluşturacağınız profiliniz çeşitli masalarda oyunlara katılabileceğiniz ve masa sayısının çok fazla olduğu bu oyun ortamında çanak okey keyfini daima sürdürebileceksiniz. Mynet Okeyin bir diğer güzel kısmı da size tamamen ücretsiz okey oynama hizmeti sunabilmesi olmakta. Eğer dilerseniz birkaç avantajı olan paketi satın alabilirsiniz ancak paketiniz olup olmaması asla okey oynamanıza veya masaya oturmanıza sizin açınızdan engel teşkil etmeyecektir.

Okey Oyna - Bedava ve Canlı Okey 101 ve Düz Okey Oyunu

Okey oynamak mı istiyorsun? Altınstar dünyanın çeşitli yerlerinden insanlarla ve arkadaşlarınızla Okey 101 ve Okey Düz oynama fırsatı sunuyor.

Oyuncuların iyi şekilde faydalanabilmesi için Altinstar.com sürekli güncellenmekte ve yenilikleri sizler için takip etmektedir. Altinstar Okey Salonları yepyeni bir heyecan veriyor. Haydi siz de zaman kaybetmeden hemen bugün Okey Yüzbir veya Okey Düz oynamaya başlayın! Altındaki üç seçenekten birini secin ve hemen Canlı ve Bedava Okey Oynayın.

Neden normal okey sitesi tabiki bu soru çok basir sizlere en iyi hizmeti sunarak kaliteli bir okey oyna platformu oluşturuyoruz. Bu sebeple en sevilen okey oyunlarını sitemiz üzerine ücretsiz okey oynama inkanı sunuyor ve sizlere okey oyna sitesinde hızlı bir okey oyun olanağı tanıyoruz. Dilerseniz Bilgisayarda okey oyna seçeneği ile bilgisayar ile okey oynama imkanı yakalaya bilir hemen okeyoyna oyununa başlaya bilirsiniz.
Okey

Tarihimize çok geçmiş zaman diliminden gelen popüler okey oyunu genelde kahve hane ve kırahathanelerde yaygın olarak oynanmaya devam eden bir tür çevrim içi online oyun turu olmaktadır. Bu tip oyunumuzun bir çok türü vardır bunlar kısaca özetleyecek olursak; Okey, Okey Oyna, 101 okey, Çanak okey, Normal Okey, Klasik Okey, Düz Okey, Renkli Okey, Sayılı Okey, Renksiz Okey, Fun Okey, Okey Plus, ve daha bir çok türü içerisinde bulunduran okey oyunlarını sitemiz içerisinde dilediğiniz oyunu salonlarımızda bula bilir ve bedava olarak oynaya bilirsiniz.
Normal Okey

"Normal Okey" Aranan fırsat sonunda burada sizlere okey oyunun en sevileni olan ve 7 den 70 e bir çok kişinin severek oynadığı normal okey oyununu artık okey odası üzerinde hemen oynaya bilirsiniz. Üstelik bu oyun için hiç bir ücret ödemeyecek ve normal okey oyna gibi Classic okey türlerini bedava oynaya bilirsiniz. Çevrim içi oynanan normal okey gerçek bay bayan kullanıcıların yanı sıra robotla oynama imkanı ve puanlı okey sayesinde rakiplerinizin önüne geçmenizi sunuyor.
Canlı Okey Oyna

Türklerin en çok sevdiği canlı okey oyna oyununu çevrim içi kullanıcılar ile hemen oyna. Kış aylarının vaz geçilmez oyunu olan okey oyunlarını canlı okey olarak oynaya bilirsiniz. Bu tip oyunların genelde turnuvaları düzenlenerek iyi ödüller kazanmanıza olanak sunar. Sitemizde her ay düzenli olarak düzenlenen canlı okey oyunu ile 1, 2, 3, kişilere ödüller veriyoruz. Gerçek insanlarla canlı okey oyna ve rakiplerine fark atarak punaları katla. Popüler okey oyunları sayfamız sayesinde gerçek okey oyunu oynayacaksınız.

Normal Okey Nasıl Oynanır ?

Okey Taşları Kaç Tane Okey gerek kafelerde gerekse internet sitelerinde oynanan hem çok kolay hem de çok eğlenceli bir oyundur. Son yıllarda hızla sanal ortama taşınan okey oyunları için piyasada pek çok internet sitesi bulunuyor. Evlerde ya da kafelerde okey oynamak için arkadaş gurubunu toplamak gerekir. Oysa internet sitelerinde okey oynarken buna hiç gerek kalmadan siteye giriş yapıp dilediğiniz masayı seçerek oyuna kolaylıkla başlarsınız. Çünkü söz konusu internet sitelerinde oyuncular, masa ve oyun hazırdır. Siz sadece hazır ekibe katılarak oyuna başlarsınız. Internette Okey Nasıl Oynanır? Okey oyunu son derece kolay bir oyundur. Sanal ortamda okey oynamak için oyunu bilmek zorunda değilsiniz. Dilediğiniz bir okey oyna sitesine üye olarak işe başlamalısınız. Daha sonra belirlediğiniz rumuz ve şifre ile siteye günün her saatinde giriş yaparak oynamak istediğiniz okey türüne uygun salonu seçip daha sonra istediğiniz bir masaya geçerek oyuna başla butonuna basarak oyunu başlatırsınız. Ayrıca oyun sırasında sohbet etme fırsatı sunan online siteler sayesinde yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Bu sayede eşli okey gibi farklı okey oyunlarını da oynayabilirsiniz. Okey Taşlarının Özellikleri Nelerdir? Okey oyununda toplam 106 adet taş vardır. Bu taşlar kırmızı, mavi, yeşil ve sarı renklerden oluşur. Her renk için 1' den 13' e kadar ikişer tane taş bulunur. Bunların toplamı 104 taş eder. Kalan diğer iki taş ise oyunda okey olarak kullanılan taşların yerine kullanılacak olan sahte okey taşlarıdır. Oyunda taşlar dağıtıldıktan sonra masada açık olan taş gösterge olarak kabul edilir ve bu taşın bir büyük rakamı ise okey taşıdır. Gösterge mavi 5 ise okey mavi 6'dır. Okey olarak belirlenen taş isteka üzerinde bulunan her taşın yerine kullanılır. Okey Nasıl Oynanır? Okey oynamak için tüm taşlar beşerli kümeler hâlinde ters dizilir. Daha sonra okey taşı belirlemek için zar atılır. Okey taşı belirlendikten sonra sıra taşların dağıtılmasına gelir. Üç oyuncuya 14 taş dağıtılır bir oyuncu ise 15 taş alır. 15 taş alan oyuncu oyunu başlatır. Ve elinde gereksiz olan bir taşı atar. Oyun 14 taştan renklere göre ya da rakamlara göre per yapılınca biter. Biten oyuncu on beşinci taşı yere atar. Oyun bu şekilde döner.

Düz Okey, 101 Okey Plus günümüz şartlarında online ortamda da rahat bir şekilde oynanabilen bir oyundur. Sistem olarak sadece şansa dayanmayan oyunda belli kurallar bulunmaktadır. Ancak bireyler oyunu ancak şansları da yaver gittiğinde kazanabilmektedir. Tarihi oldukça eski olan oyun için dikdörtgen şeklinde ve üzerinde rakamlar olan taşlar kullanılmaktadır. Taşların yanı sıra oyunun oynanabilmesi için genellikle tahtadan yapılan istekalar kullanılmaktadır. Bu oyunda kazanabilmek şansın yanı sıra hafızanın güçlü olmasına da bağlıdır. Çünkü dört kişi ile oynanabilen oyunda ortaya atılan taşların takibi çok önemlidir. Oyunu oynayan bireyler ortadaki taşları hafızalarında tutmaları halinde kendilerine lazım olan taşın henüz çekilmemiş olduğuna ya da diğer oyunculardan birinde olduğuna yönelik tahminlerde bulunabilmektedir. Böylelikle oyuncuların setleri tamamlamak konusunda rakiplerine karşın bir avantaj elde etmesi de mümkündür. Oyunun düz okey oyna şekilde oynanana bilir olduğu gibi farklı sistemler üzerine oynana bilenleri de bulunmaktadır.

Düz Okey Oyna

Bireylerin düz okey oynamak için minimum 2 maksimum ise 4 oyuncuya ihtiyaçları bulunmaktadır. Oyunda 106 adet taşın olması gerekmektedir. Taşlardan herhangi birinin eksik olması, oyunun işleyişini bozacağından ötürü taşların tam olması oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca oyunda olmazsa olmazlardan biri zardır. Bireyler oyuna başlamadan önce istekaları, rakiplerinin göremeyeceği şekilde önlerine çekmelidir. Sonrasında ise ortada bulunan taşların karıştırılarak 5'erli ve rakamların gözükmeyeceği şekilde dizilmesi gerekmektedir. Oyun içerisinde bir kişi taşların dağıtımı için seçilmelidir. 5'erli şekilde dizilen taşlar ise seçilen kişinin önüne gelecek şekilde konumlandırılmalıdır. Toplam taş sayısı 106 olduğu için 5'erli dizimde 1 taş fazla kalacaktır. Fazla kalan zar atımı sonrasında belirlenecek olan Normal okey oyunu yerini kapatmak için kullanılacaktır. Normal Okey Oyunu, taş dağıtıcısının zar atması ile birlikte başlamaktadır. Gelen zarlara göre dağıtıcı, hem perler arasında okey taşını belirlemektedir hem de diğer oyuncuların taşlarını dağıtmaktadır. Böylece her oyuncu kendine verilen taşları istekalarına oyun kurallarına göre sıralayarak oyunu tamamlamaya çalışmaktadır. Oyun tekli oynanabildiği gibi ikili takımlar şeklinde de oynanabilmektedir.

101 Okey Plus oyunun kuralları taş dağıtımı ile birlikte başlamaktadır. Dağıtıcı, taşların dağıtımından önce iki farklı zar atmalıdır. Atılan ilk zar, per olarak isimlendirilen ve 5'li şekilde sıralanan oyun taşlarından hangisi ile oyuna başlanacağını belirlemektedir. İkinci zar ise o elde okeyin hangi taş olacağının kararının verilmesini sağlamaktadır. Dağıtıcı ikinci zar atımı sonrasında çıkan perin üst taşını düz çevirip daha önce artan ve 106.taş olarak ortada bekleyen taşı, o perin en altına koymalıdır. Bu sayede dağıtım için geçerli olan kurallar uygulanabilmektedir. Dağıtımlarda düz okey oyunu olarak belirlenen taşın sağ kısmında bulunan ilk 4 taş sağ kısımdaki ilk oyuncuya verilmelidir. Sonrasında 4 per atlanarak sıradaki 5'li ikinci oyuncuya verilir. Bu şekilde tüm oyuncular ilk on taşlarını elde edebilmektedir. Son dağıtımlarda ise oyuna başlayacak olan kişiye 5, diğer oyunculara 4 taş verilmektedir. Dağıtıcının ortaya çekilmesi için önündeki taşları kapalı olarak koyması ile oyun başlamış sayılmaktadır.

Kullanıcıların ıstakalarında bulunan taşları anlamlı bütünler halinde dizebilmeleri oyunu bitirmelerini sağlamaktadır. Anlamlı diziler aynı renkteki en az üç adet taşın art arda gelmesi ile sağlanmaktadır. Bu sıralamalar 2,3,4 şeklinde olabilmektedir. Bunun yerine bireylerin farklı renk gruplarından aynı ve yine en az 3 rengi bir araya getirmeleri ile bir seri oluşturmaları da mümkündür. Ayrıca kurallara göre 11, 12 şeklinde devam eden serinin sonuna 1 rakamı da getirilebilmektedir. Bir taş fazla alan oyuncu işine yaramayan bir taşı yan tarafındaki oyuncunun alabilmesi için masaya bırakır. İkinci oyuncu taşa ihtiyacı varsa alır, yoksa ise ortada kapalı olan taşlardan bir taş çeker. Oyun bu şekilde sona erene kadar sürer.

Okey 101

Günümüzde reelde oynanan oyunların tamamını internette oynamak mümkündür. bu bağlamda kullanıcıların online şekilde de sistem olarak da internetten okey oynamaları kolaylıkla sağlanabilmektedir. bireyler online oyun hizmeti veren sitelerden herhangi birine üye olarak oyun masalarına oturup oyuna başlayabilmektedir. Bu sayede taş dizilimi ya da dağıtımı gibi işlemler, oyuncuların önlerine hazır şekilde gelmektedir. Oyunun internet üzerinden oynanması kurallarda herhangi bir değişim olduğu anlamına gelmemektedir. Kullanıcılar halen gösterge gibi temel alanlarda aktif olarak puan kazanabilmektedir. Gösterge, oyunda dağıtım öncesinde belirlenen taşın diğer eşidir. Okey ise belirlenen taşın bir rakam üstüdür. Örneğin belirlenen siyah bir ise; gösterge siyah bir, okey siyah iki şeklindedir. Kullanıcıların oyunda okey taşını, sıralı dizilerinde eksik kalan yerlere koymaları mümkündür. Bu sayede belirlenmiş olan taş, kullanıcıların dizilerinde eksik olan taşların yerine geçmiş sayılmaktadır.

Normal okey oyunu türleri farklı sayı gruplarının bir araya gelmesinden sonra oluşmaktadır. Türünün değişmesi oyunun temel kurallarında herhangi bir fark oluşacağı anlamına gelmemektedir. Oyunun farklı türünün isimleri; 34, 51, 101'den oluşmaktadır. Oyunda kuralların farklı olmamasına karşın dağıtımı yapılan taşların sayısında değişim yapılmaktadır. Örneğin 34 oyunda kullanıcıların istakalarında bulunan taşlardaki rakamlar toplamı 34'ü geçmek zorundadır. Taş dağıtımlarında ise 34 ve 101'de her oyuncuda 21 adet taş bulundurulmaktadır. 51 oyununda ise oyunculara 14'lü şekilde dağıtım yapılmaktadır. Farklı oyun türleri olmasına karşın 34, 51 ve 101 için kullanıcıların uygun ve sıralı perler oluşturmaları gerekmektedir. Online sistemden de oynanabilen oyunlar arasında özellikle 101 oldukça popülerdir. Bireyler 101 oynarken yeterli seriyi elde ettiklerinde taşlarını ortaya dizmektedir. Ellerinde bulunan tüm taşları ortaya dizelebilen ve istakasında taş kalmayan oyuncu, o eli kazanmış sayılmaktadır. Klasik olarak oynanan oyunda da oyunun diğer türlerinde de sahte taş kullanımı mümkündür. Bu taş, üzerinde farklı bir desenden oluşmaktadır ve sadece o elde okey olarak belirlenmiş olan taşın yerine geçmektedir.

Kastet, düz okey taşları kullanılarak oynanabilen ve özellikle son dönemlerde giderek daha çok popüler hale gelen oyunlardan biridir. bireylerin online sitelerde kastet oyununu oynamaları mümkündür. Ayrıca kastet, 101 Okey Plus iskambil kartları ile de oynanabilmektedir. Bireyler oyuna katılım sağladıklarında ellerine on dört taş verilmektedir. Kullanıcıların oyundaki amaçları ya da oyunu kazanabilmeleri ise, taşları sıralı perler haline getirip ortaya açmaktan oluşmaktadır. Sıralı şekilde devam eden oyunda, perlerin açılabilmesi için minimum iki farklı perin olması gerekmektedir. Bu şart, ilk peri açan oyuncu için geçerlidir. Diğer oyuncular, ortada açılı olan pere istedikleri derecede katılım yapabilmektedir. Genel olarak 101 ile aynı olarak görülen kastet oyununun 101 okey'e göre farklı özellikleri de bulunmaktadır. Örneğin 101 okey oyunun da ortada bulunan perler üzerinde herhangi bir değişim yapmak oyun kurallarına aykırıdır.

Oysaki kastet oynayan kullanıcılar perlerin yerini değiştirip bölmek konusunda herhangi bir kısıtlamaya tutulmamaktadır. Bireyler oyunda sıra kendilerine geldiklerinde ortaya per açmak zorunda değildir. Herhangi bir per açamayacak durumda olan bireyler, normal oyunda olduğu gibi ortadan taş çekerek, sırayı bir sonraki oyuncuya verebilmektedir. Oyunun sona ermesi iki farklı şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan biri ortada taş kalmamasıdır. Oyunu bitirenin diğer etkinliği ise kullanıcılardan birinin tüm taşlarını ortaya dizmesi olacaktır.

101 Okey Plus masa oyunları eğlenceli zaman geçirmek için tercih edilebilecek en iyi alternatifler arasında bulunmaktadır. Üstelik bu tip oyunların tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Düz okey oynamak da geçmiş yıllardan bu yana sıklıkla tercih edilen oyunlardan biri olarak gösterilmektedir. Taş, masa ve zarlı bir oyun olarak gösterilmesine karşın oldukça kolay kurallarının olması, popülaritesinin her daim yüksek kalmasını sağlamıştır. Oyun, domino sistemi esas alınarak oynanmaya başlanmıştır. Zaman geçtikçe ise günümüzdeki haline gelmiştir.

Oyunun olması gerektiği gibi oynanabilmesi için en az iki en çok ise dört kişiye ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca oyunun oynanabilmesi için gerekli olan materyaller, dört adet isteka, 106 adet taş ve bir zar olarak sıralanmaktadır. Oyunda bulunan taşların temel renkleri ise mavi, siyah, sarı ve kırmızıdan oluşmaktadır. Oyunun amacı herkesten önce istekadaki taşları sıralı bir dizi haline getirerek elin bitimini sağlamaktır.

Düz okey oynayabilmek için oyunun kurallarının bilinmesi gerekmektedir. Öncelikle her oyuncunun istekasına 14 adet taş dağıtılacaktır. Ancak oyunu başlatacak olan kişide bulunan taş sayısı 15 olmalıdır. Kişiler, oyun başlamadan önce istekalarında gerekli düzenlemeleri yapmalıdır.

Okey Oyna

Örneğin aynı renklerden 3,4,5 rakamları uyumlu bir seri oluşturmuş sayılmaktadır. Aynı şekilde 12,13,1 de uyumlu bir seridir. Serilerin farklı renklerden oluşabilmesi içim aynı rakamların farklı renklerinin bir araya getirilmesi gerekmektedir. Taş dizilmesinden sonra 15 taş bulunan kişi, ihtiyaç duymadığı taşı sağındaki oyuncuya atmalıdır. Bunun yanı sıra masanın ortasında yüzü oyunculara dönük olan bir taş bulunmaktadır. Bu taşın bir basamak üstüne dikkat edilmelidir.

Yani ortada siyah birli varsa o el için siyah ikili önemlidir. Siyah ikili, ıstakalarda eksik olan her taşın yerine geçmek özelliği taşıyacaktır. Bunun yanı sıra kurallar gereği oyunda iki de joker bulunmaktadır. Bu joker taşları ise, bahsedilen eldeki siyah ikililerin yerini almaktadır. Her elde ise taşların içerdiği değerler değişim gösterecektir.

Oyunun kurallarına hakim olunmasından sonra düz okey oyna bu oyunu oynayabilmek için oyunun başlamasını sağlamak gerekmektedir. Öncelikle taşların tamamı masada ters çevrilerek karıştırılmalıdır. Sonrasında ise beşli gruplar haline getirilerek bir oyuncunun önüne dizilmelidir. Taş dağıtımını yapan oyuncu zar aratarak hangi taş bloğundan dağıtımı yapacağını belirlemelidir. Dağıtımlar neticesinde ise ortaya on adet taş daha konulmalıdır.

Bu taşlar, bireylerin ihtiyaçları olduğunda çekecekleri taşlardır. Ayrıca toplamda 106 taş olduğundan bir taş fazla gelecektir. Fazla gelen taş, yüzü oyunculara dönük bir biçimde çevrilmelidir. Çevrilen taş, gösterge olarak isimlendirilmektedir.

Oyunun başlangıcında bu taşın eşi ıstakasında olan oyuncular, puan tablosunu tutan kişiye göstererek bir adım öne geçebilmektedir. Ancak göstergenin geçerli olabilmesi için herhangi bir hamlenin yapılmamış olması gerekmektedir. Taş dağıtımının yapılmasından sonra 15 taşı elinde bulunduran oyuncunun yukarıda anlatıldığı gibi hareket etmesinin ardından oyun başlamış sayılmaktadır. Oyun tercihlere göre eşli ya da ortaklı olarak oynanabilmektedir.

Ortaklı oyunlarda eşlerin ellerini bitirmesi puan durumlarını eşli olarak etkilemektedir. Bu tip oyunlar genellikle turnuvalarda tercih edilmektedir. Çünkü ortaklı olan oyunlar tekli olanlara göre daha uzun sürmektedir. Üstelik eşli oyunlarda bilinçli olarak hareket etmek bir basamak daha zordur.

Oyunda kazanabilmek için pek çok insan sadece şanslı olması gerektiğine inanmaktadır. Ancak düz okey oynayarak kazanmanın sadece bir bölümünde şansa ihtiyaç duyulmaktadır. Oyunun e dönük düşünmek temel kazanma sistemlerini oluşturmaktadır. Sistemlerin işler halde olabilmesi için ise öncelikle taşların takibinin iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Üstelik sadece kendi ıstakanıza gelen taşları takip etmek de yeterli olmayacaktır.

Media

Photo 1

Is this your business?

  • Add rich content via our editing tools
  • Remove ads from your listing
  • Appear more prominently in search results

Report a problem with this listing